назад

Д-р Кирил Палавеев: Противогрипните ваксини са високоефективни и с висок профил на безопасност

Интервюта

23.10.2024

Д-р Кирил Палавеев е дългогодишен управител на Специализираната болница за активно лечение за пневмо-фтизиатрични заболявания – София Област и част от екипа на Медицински център Хера София от самото му създаване през 2019 г.

Той е специалист с над 30 години професионален опит по пневмология и фтизиатрия и е бил главен координатор на Експертния съвет по Пневмология и фтизиатрия към министъра на здравеопазването.

Д-р Палавеев е член на Българския лекарски съюз, Българското дружество по белодробни болести и Европейското респираторно общество. Има редица участия в национални конгреси и семинари по специалността. Бил е част от екипа по разработване на Програмата за превенция и контрол на туберкулозата в България 2017 – 2020 г.

Д-р Палавеев, какво по същество е заболяването грип и каква вреда може да причини на организма?

Грипът е остро инфекциозно вирусно заболяване. Причинява се от вируса на грип, който съществува в два подварианта – грип А и Б. Заболяването е силно заразно като се предава по въздушно-капков път. Протичането му се характеризира както с общи (отпадналост, болки по мускулите, повишена температура), така и с респираторни (хрема, кашлица) оплаквания. Възможно е да настъпят редица усложнения в следствие на заболяването, като най-често това са пневмония, сърдечни и ревматологични проблеми.

Как можем да различим обикновената настинката от грипа и COVID-19?

И трите заболявания се причиняват от вируси и имат сходна клинична картина. Протичането на грипа е характерно c внезапно, драматично начало като пациентът дори може да посочи часа, в който се е почувствал зле. Симптомите са с умерена до силна интезивност. Характерни са силна отпадналост, болки по цялото тяло, повишаване на температурата до фебрилна такава (38-39С).

Симптомите на Ковид са силно неспецифични като клиничната картина се развива плавно. Започва с общо неразположение, дискомфорт в дихателните пътища. Повишаването на температурата е незадължително. Настинката се причинява от разнородната група на парагрипните вируси като симптомите са леки и бързо отшумяват.

Възможно ли е да се спасим от грипа тази година?

Ваксинацията играе изключително важна роля за предпазването на хората от грип. Тъй като сезонните грипни вируси всяка година се променят, ваксинирането срещу тях трябва да става ежегодно, за да се гарантира ефективността на ваксините.

Как действат противогрипните ваксини и до каква степен ca ефективни?

Противогрипните ваксини са високоефективни и с висок профил на безопасност. Ваксините способстват образуването на защитни антитела в тялото около две седмици след ваксинацията. Ако по някаква причина все пак човек се зарази с вируса, ваксинацията осигурява по-лекото протичане на болестта и възпрепятства развитието на усложнения.

Къде се намира България спрямо ЕС в имунизационни календар, конкретно за противогрипните ваксини?

Противогрипните ваксини не са включени в задължителния имунизационен календар на Република България. Министерство на здравеопазването осигурява личните лекари с ваксини, но количеството им е крайно недостатъчно, за да покрие всички рискови групи, най-вече възрастните хора и тези с хронични заболявания.

Има ли някой, който не трябва да бъде ваксиниран?

На ваксинация подлежат пациенти, които нямат данни за настояща остра инфекция. Не трябва да бъдат ваксинирани пациенти, които имат данни за тежка алергична реакция при предходно ваксиниране, пациенти със синдром на Гилиан-Баре.

А за кого е препоръчително да се ваксинира?

Ваксинацията срещу грип настоятелно се препоръчва за лицата от рискови групи. Сред тях са възрастните хора, деца и възрастни с отслабена имунна система или хронични болести, при които е по-вероятно да се развие тежка форма на заболяването.

Имате близо 30 години опит като специалист пулмолог, през всичките тези години и хиляди пациенти, които са посетили кабинета Ви – на какви странични ефекти от ваксината сте ставал свидетел?

В практиката ми до момента единствените странични ефекти, които съм наблюдавал са били леки. Най-често това са болка, зачервяване и леко подуване на мястото на убождане, леко неразположение. Оплакванията отшумяват бързо.

В заключение – Вашата прогноза на прага на грипния сезон?

Очакванията ми са за обичайния сезонен пик на грипната инфекция. Няколко години, заради Ковид пандемията, превенцията беше изоставена, но за да се ограничи епидемията от грипния вирус, препоръчвам на всички, не само на рисковите групи, ваксинална превенция.

Полезна ли беше тази статия за Вас?

Да Не

Благодарим за обратната връзка!

Подобни публикации

Новини

01.01.1970

Артритната болка се обостря от студеното време – как да си помогнете?...

Новини

01.01.1970

Депресията се засилва по време на празничния сезон

Новини

01.01.1970

Хронична обструктивна белодробна болест и рисковете през зимата...

clinical-researches-d clinical-researches-m

Клинични проучвания

Медицински център Хера провежда клинични проучвания в редица терапевтични области. Нашите обучени специалисти са готови да предоставят детайлна информация относно стъпките, през които минава целият процес на дадено клинично проучване.

Научи повече