назад

Депресията се засилва по време на празничния сезон

Новини

20.12.2024

Депресията се засилва по време на празничния сезон поради завишаването на изискванията и причинения от тях стрес, семейните проблеми и неспособността за справяне с очакванията. За управлението на депресивните състояния по време на празниците са нужни ефективни начини за справяне със стресовите фактори.

 

Прекалено много изисквания и стрес

По време на празниците се увеличава броят на дейностите, задачите и социалните събития, с които хората трябва да се справят и на които да присъстват. Купуването на подаръци предизвиква финансов и емоционален стрес и ни сблъсква с огромни тълпи, трафик и претъпкани магазини. Семейните, училищните и работните тържества и партита създават социални, времеви и енергийни изисквания към нас. Пътуването до вкъщи за празниците може да предизвика допълнителни стресови ситуации. Невъзможността да бъдем със семейството или приятелите (поради каквато и да е причина) също може да бъде силно стресиращо. Ако преживявате загуба, празниците могат да бъдат още по-тежки. Училищните и работните графици често са нарушени по време на празниците и здравословните начини за управление на стреса като здравословното хранене и ежедневните физически упражнения често се неглижират.

 

Как да се справим: Намаляването, елиминирането или намирането на творчески начини за посрещане на специфичните за сезона изисквания към вашето време, енергия и емоции са важни и работата с терапевт или достъпът до други ресурси за справяне с депресията ще бъдат от помощ.

 

Семейни проблеми

Празниците са време за семейството, така че всички проблеми, които имаме в семейството си, ще излязат на преден план през този период. Ако има загуба, раздяла или отчуждение, които се засягат във вашето семейство, тогава има вероятност да се наложи да се справяте и с емоциите, свързани с тези проблеми. За човек, който вече страда от депресия, това е допълнителна емоционална тежест.

 

Как да се справим: Изготвянето на план за управление на семейните проблеми или избягването им изцяло може да е необходимо, за да се предотврати засилването на депресивните симптоми.

 

Оправдаване на очакванията

Въпреки че празниците са време за веселба и завръщане към вярата и ценностите, всички нарастващи очаквания към нашето лично време, енергия, търпение и гъвкавост оказват своето влияние. Хората, които поздравяват с израза „Весели празници!”, могат да породят в страдащия от депресия чувството за невъзможност за изпълнение на това пожелание. Когато едно от очакванията за празниците е да бъдем „щастливи“, страдащият от депресия, който вече се бори със симптоми на умора, раздразнителност и тъга, има 100% шанс за провал. Често срещан симптом на депресията е загубата на интерес към дейности, които преди са възприемани като приятни, или невъзможността да се изпита удоволствие.

 

Как да се справим: Задайте реалистични очаквания, първо за самите себе си, и след това ги споделете с другите. Дайте си нужното признание за това, че изобщо функционирате и се опитайте да не се притеснявате прекалено много за това, че трябва да отговаряте на допълнителни очаквания заради сезона.

 

За депресията

Депресията е често срещано заболяване, свързано с широк спектър емоционални, когнитивни и физически симптоми. Тези симптоми оказват влияние върху всекидневния живот. Хората с депресия нямат контрол върху настроението и емоциите си и се чувстват потиснати почти непрекъснато. Поради това те може да имат трудности при запазване на работата си, продължаване на обучението си и/или при поддържане на семейния си живот и социалните си контакти.

 

Депресията може да засегне всеки, но различни социални и биологични фактори могат да повишат риска човек да развие това заболяване. Освен това стресови преживявания като болест, безработица или тежка загуба могат да предизвикат възникване на заболяването при някои хора.

 

Депресията може да се появи веднъж в живота, но обикновено е епизодично заболяване. По време на тези епизоди симптомите се появяват през по-голямата част от деня, почти всеки ден, и могат да включват:

 

  • Чувство на тъга, желание за плач;
  • Изблици на гняв, раздразнителност или лошо настроение през повечето време;
  • Трудно заспиване или прекомерен сън;
  • Голяма промяна в апетита, често с увеличаване или загуба на тегло;
  • Умора и липса на енергия;
  • Чувство за безполезност, самоомраза и вина;
  • Трудно фокусиране върху ежедневни дейности;
  • Забавени или забързани движения;
  • Необясними физически проблеми, като болки в гърба или главоболие;
  • Бездействие и оттегляне от обичайните дейности;
  • Чувство на безнадеждност или празнота;
  • Чести или повтарящи се мисли за смърт, суицидни мисли, опити за самоубийство;
  • Загуба на удоволствие от дейности, които обикновено правят човек щастлив – спорт, хоби, включително сексуална активност.

 
 

Ако искате да си помогнете, а не успявате сами, то е време да се обърнете към специалист. В Медицински център Хера работим активно по най-съвременните методи за борба с депресията и разполагаме с опитен екип от професионалисти.

Запишете час на телефон: 02 404 8656; 0882 441 433

Полезна ли беше тази статия за Вас?

Да Не

Благодарим за обратната връзка!

Подобни публикации

Новини

01.01.1970

Артритната болка се обостря от студеното време – как да си помогнете?...

Новини

01.01.1970

Хронична обструктивна белодробна болест и рисковете през зимата...

Новини

01.01.1970

Ниските температури и ефектът им върху сърцето

clinical-researches-d clinical-researches-m

Клинични проучвания

Медицински център Хера провежда клинични проучвания в редица терапевтични области. Нашите обучени специалисти са готови да предоставят детайлна информация относно стъпките, през които минава целият процес на дадено клинично проучване.

Научи повече