назад

Ниските температури и ефектът им върху сърцето

Новини

26.11.2024

Зимата е красив сезон, но статистиката показва, че това е периодът в годината, когато се отчита най-висока смъртност от сърдечносъдови заболявания.

 

Връзката между ниските температури и сърдечносъдовите заболявания

При минусови температури кръвоносните съдове се стесняват, тъй като в тялото се освобождават вещества със съдосвиващ ефект. Това затруднява сърцето при изпомпване на кръв в стеснените артерии. Кръвното налягане се повишава и сърдечният мускул започва да изисква повече кислород за своята работа.

 

Освен това студът увеличава енергийните нужди на целия организъм. При тези условия, ако сърцето е предварително увредено (например от исхемична болест), може да настъпи остър дефицит на кръв и кислород. Така възниква риск от инфаркт на миокарда или внезапна сърдечна смърт поради остра коронарна недостатъчност.

 

Студът може да причини още:

  • сърдечна аритмия

  • спукване на аневризма (разширение) на аортата

  • белодробна емболия, провокирана от негативни промени във факторите на кръвосъсирването под влияние на студа

 

Но не по-малко опасно е и претоплянето. То не е изключено и в мразовит ден, когато човек се облече в прекалено много дрехи, за да се изолира от студа. В резултат – тялото се изпотява, дехидратира се и миокардът започва да се съкращава с по-голяма честота от нормалното. Работата на бързи обороти претоварва сърцето, особено при изчерпани възможности на миокардния мускул.

 

Рязкото преминаване от топло на студено също влияе негативно на сърцето – например, когато в мразовит ден човек от топла стая излезе на открит балкон. Организмът не е способен бързо да се адаптира към внезапна и голяма температурна разлика. В тялото настъпва студов стрес, който създава риск от сърдечна недостатъчност.

 

Връзката между витамин D, студа и сърцето

През зимата светлината е оскъдна, хората прекарват повече време в затворени помещения, а когато излизат навън, са почти напълно покрити с дрехи, шапки и шалове. Това затруднява образуването на витамин D в кожата. Той се синтезира с помощта на холестерол под въздействие на слънчевите лъчи.

 

Твърди се, че когато в организма намалява витамин D, по вътрешните стени на кръвоносните съдове се увеличават холестеролните натрупвания.

 

Така сформираните плаки стесняват артериите и затрудняват притока на кръв към сърцето. То се свива по-силно и по-често поради стесненията.

 

Страдащите от атеросклероза трябва да имат предвид, че недостигът на витамин D и дългият престой на студено може силно да влоши състоянието им.

 

Грип и пневмония

Всяка година през зимните месеци се увеличават случаите на грип и пневмония. Тези заболявания при хора със сърдечносъдови проблеми обикновено се задълбочават и може да наложат болнично лечение. Начин за предпазване е поставяне на противогрипна ваксина, а при необходимост и ваксина срещу пневмония, както и прилагане на имуностимулиращи средства.

 

Студът е рисков фактор за всички хора, но особено уязвими са следните групи:

  • хипертоници

  • пациенти с исхемична болест на сърцето

  • страдащи от застойна сърдечна недостатъчност

  • диабетици

  • мъже и жени над 65-годишна възраст с атеросклероза и увредени коронарните артерии

 

Тези хора трябва да бъдат възможно най-внимателни към здравето си през зимата. Препоръчително е да следят дали кръвното им налягане е в приемливи граници (за пациентите над 65 години – около 134/87 mm/Hg, за по-младите – около 120/80 mm/Hg), също да поддържат нормално нивото на глюкозата в кръвта си (на гладно: от 3,3 до 5,4 mmol/L).

 

В студените месеци е разумно да внимавате за следните предупредителни сигнали:

  • парене в гърдите за повече от 30 минути

  • остра болка зад гръдната кост, която пълзи наляво към ръката, рамото и лопатката

  • замаяност

  • задух при най-малкото усилие или в покой

  • отоци по краката

  • необяснима и нехарактерна слабост

  • поява на екстрасистоли (усещат се като прескачане на сърцето)

 

Тези симптоми никога не бива да се пренебрегват. При появата им, без значение на колко години е човек, той трябва да се консултира с личния си лекар или със специалист кардиолог. На Ваше разположение в МЦ Хера в град София са: д-р Ралица Панчевад-р Даниела Караджова (преглежда и в МЦ Хера в град Монтана)д-р Елена Костова.

Полезна ли беше тази статия за Вас?

Да Не

Благодарим за обратната връзка!

Подобни публикации

Новини

01.01.1970

Видове усложнения след грип

Новини

01.01.1970

Трима специалисти от МЦ Хера са отличени в класацията "Най-добрите лекари на София" за 2024 г....

Новини

01.01.1970

Артритната болка се обостря от студеното време – как да си помогнете?...

clinical-researches-d clinical-researches-m

Клинични проучвания

Медицински център Хера провежда клинични проучвания в редица терапевтични области. Нашите обучени специалисти са готови да предоставят детайлна информация относно стъпките, през които минава целият процес на дадено клинично проучване.

Научи повече