Видове усложнения след грип
Новини
12.02.2025
Симптомите на грип обикновено преминават от 5 до 7 дни. Понякога обаче могат да настъпят усложнения.
За възникването на усложнения на грипната инфекция значение имат състоянието на имунната система на пациента и вирулентността на вируса. При някои хора има по-голяма вероятност грипната инфекция да протече по-тежко и да настъпят усложнения. Това са т. нар. рискови групи.
По-висок риск от възникване на усложнения на грип има при:
хора, страдащи от хронични заболявания
Грипната инфекция протича тежко при хора, страдащи от астма, ХОББ, диабет, сърдечни заболявания.
хора с отслабена имунна система
Тежък грип, съпроводен с усложнения се наблюдава при хора с имунодефицитни заболявания (СПИН, рак) или при провеждащи имуносупресивна терапия (приемащи химиотерапевтици, имуносупресори, кортикостероиди).
хора с тежка степен на затлъстяване
При хората с индекс на телесната маса над 40 грипната инфекция протича по-тежко.
Вторичната бактериална инфекция е най-честата причина за възникване на усложнения на грипа. Възможно е да настъпят усложнения от страна на редица органи и системи, като например сърдечно-съдова, дихателна и нервна система.
деца под 5 годишна възраст и особено тези под две години
При малките деца грипът по-често протича с гадене, повръщане, диария, водеща до обезводняване. При кърмачетата може да има много висока температура и фебрилни гърчове.
възрастни хора над 65 години
При хората над 65 години грипът протича по-тежко, по-продължително и по-често настъпват усложнения.
бременни жени
Грипът протича по-тежко при бременни жени, като особено застрашени са бременните в първите и последните три месеца.
Усложнения след грип от страна на сърдечно-съдовата система
миокардит – възпаление на сърдечния мускул
При развитие на миокардит се появяват лесна умора, сърцебиене, тежест или болка в областта на сърцето, ритъмни и проводни нарушения – екстрасистоли, AV блок.
При ранен свръхостър грипен миокардит, предизвикващ тежки хемодинамични нарушения може да настъпи смърт за няколко часа.
перикардит – възпаление на перикарда
При перикардит има фебрилитет, болка зад гръдната кост, която се засилва при дълбоко вдишване, кашляне, появява се задух, перикардно триене.
Усложнения при грип от страна на дихателната система
ларингит – възпаление на ларинкса
При настъпване на ларингит се появяват сухота в гърлото, мъчителна кашлица, пресипнал глас.
бронхит – възпаление на бронхите
Симптомите на бронхит са: субфебрилна температура, кашлица, слузни храчки, тежест зад гръдната кост.
пневмония – възпаление на белите дробове
Пневмонията може да бъде първична грипна пневмония или вторична бактериална пневмония.
Първичната грипна пневмония се среща по-рядко, но в много случаи протича фатално. По-често се наблюдава вторична бактериална пневмония, която настъпва 5 – 7 дни след началото на грипа, когато симптомите на грипа са намалели. Температурата отново се повишава и състоянието на болния се влошава. Настъпва втрисане, изпотяване, задух, кашлица, отделяне на храчки, болка в гърдите.
Усложнения след грип от страна на нервната система
менингит – възпаление на обвивките на главния и гръбначния мозък
Протича с висока температура, гадене, повръщане, фотофобия, главоболие, ригидност на мускулите на врата.
енцефалит – възпаление на главния мозък
При енцефалит освен фебрилитет, гадене, повръщане, менингеални симптоми се наблюдават и обърканост, нарушения в съзнанието, парези, нарушения в сетивността, координацията, речта и др.
синдром на Guillain-Barre
Синдромът на Гилен-Баре представлява периферна невропатия с автоимунна генеза. Проявява се с болки и изтръпване на крайниците, намалена чувствителност. Основен симптом е прогресиращата мускулна слабост, която започва от долните крайници и постепенно обхваща и горната част на тялото. Може да се стигне до развитието на парези и парализи. Често се засягат и черепномозъчните нерви – лицевия нерв, очедвигателните нерви, вагусовия нерв.
Симптоматиката се развива за 1 до 4 седмици, след което започва период на възстановяване, който може да продължи от няколко месеца до две години. Повечето пациенти се възстановяват напълно, но при някои може да има остатъчни симптоми.
синдром на Рей
Грипният вирус В се счита за причинител на синдрома на Рей. Това е рядко състояние, което се среща предимно при деца, прекарали грипна инфекция и приемали аспирин. Синдромът на Рей се характеризира с бързо настъпваща енцефалопатия и чернодробна недостатъчност. Поради увреждане на черния дроб се повишават нивата на амоняк и други токсини в кръвта, които предизвикват възпаление и оток на мозъка. Има повръщане, обърканост, замаяност, затруднено дишане, гърчове, загуба на съзнание.
Обостряне на съществуващо хронично заболяване
При хора с хронични заболявания грипната инфекция може да влоши тяхното състояние. Например при хора, страдащи от астма могат да зачестят астматичните пристъпи. При диабетици може да се повишат нивата на кръвната захар. Грипът се отразява зле и на болните със сърдечни пороци и по-специално с митрална стеноза.
Усложнения на бременността
Заразяването с грип по време на бременността също крие рискове. Може да настъпи преждевременно раждане или раждане на дете с ниско телесно тегло. Грипният вирус много рядко може да причини малформации на плода.
Други усложнения след грип са:
дехидратация – при децата често има риск да се обезводнят
тонзилит – възпаление на сливиците. Протича с болка в гърлото, затруднено преглъщане, зачервени и уголемени сливици.
среден отит – възпаление на средното ухо. Среща се често при деца. Характерни симптоми са появата на шум в ухото, силна болка в ухото, намаление на слуха, секреция от ухото.
синузит – възпаление на лигавицата на синусите.
фебрилен гърч – среща се при деца с висока температура.
миозит – възпаление на мускулите.
Не подценявайте грипа и не приемайте за нормално дългото лечение! Ваксинацията, спазването на добра лична хигиена и избягването на контакта с инфектирани хора са превантивни мерки за намаляване на риска от грипна инфекция. Ранното и ефективно лечение на заболяването е от значение за избягване появата на усложнения на грипа.
За Вашето здраве в Медицински център Хера в град София и в град Монтана ще се погрижат опитни специалисти:
Кардиолози: д-р Ралица Панчева; д-р Елена Костова; д-р Даниела Караджова (извършва прегледи и в МЦ Хера в град Монтана)
Пулмолози: д-р Кирил Палавеев; д-р Гергана Илиева – Георгиева; д-р Надя Спасова; д-р Ванко Ванков (извършва прегледи и в МЦ Хера в град Монтана)
Невролози: д-р Маргарита Желязкова; д-р Димо Балдаранов
Запишете час на телефон за град София: 02 404 8656; 0882 441 433
Запишете час на телефон за град Монтана: 096 58 9240 0882 639 325
Новини
01.01.1970
Новини
01.01.1970
Проекти
01.01.1970
Медицински център Хера провежда клинични проучвания в редица терапевтични области. Нашите обучени специалисти са готови да предоставят детайлна информация относно стъпките, през които минава целият процес на дадено клинично проучване.
Научи повече