Високо кръвно налягане – причини, симптоми и как да го измерваме правилно
Новини
26.05.2021
Хипертонията засяга около 30% от хората в зряла възраст и над 60% от хората в пенсионна такава. Всеки трети пълнолетен в България страда от високо кръвно налягане, което го поставя в риск от възникване на усложнения, част от които са потенциално животозастрашаващи. Дори да не се стигне до най-тежките усложнения – инсулт, инфаркт, аневризма и други, поддържането на високо кръвно налягане е нежелателно, тъй като уврежда кръвоносните съдове и важни органи като сърцето и бъбреците. Това прави установяването на причините за хипертонията, познаването на симптомите на заболяването и лекарската консултация с цел корекция на кръвното налягане и поддържането му в нормални граници важни за здравето.
Причините за хипертония могат да бъдат както вредни навици и неправилен начин на живот, така и стрес или наличие на определени заболявания. Сред болестите, водещи до високо кръвно налягане, са диабет, бъбречни заболявания, хормонални проблеми, системни болести. В случая говорим за вторична хипертония, дължаща се на друго заболяване. Контролът и лечение на основното заболяване повлиява добре и поддържането на нормално кръвно налягане.
До високо кръвно налягане води и приемът на някои лекарства и билки. В този случай преустановяването на употребата им позволява нормализиране на стойностите.
Други причини за хипертонията са свързани с нездравословен начин на живот или наследственост. Сред тях са:
Симптомите на повишено кръвно налягане са неспецифични и са характерни и за редица други заболявания. Разпознаването им и извършването на лекарска консултация за започване на лечение са от водещо значение за превенция на усложненията на заболяването.
Симптомите включват: гадене и повръщане, главоболие, световъртеж, замъглено зрение, замайване, кръвотечение от носа. При редовна изява на един или повече, прегледът и измерването на кръвното налягане няколко пъти на ден са задължителни с цел уточняване на причините и дали са свързани с него.
Много от пациентите с високо кръвно налягане нямат симптоми и заболяването се открива случайно – при рутинен преглед. Това прави профилактичното измерване на кръвното налягане важно за диагностициране на хипертонията.
Контролът на кръвното налягане, правилното му измерване и проследяване са от съществено значение за диагностициране на хипертонията, нейното проследяване и лечение. При липса на оплаквания, рискови фактори, симптоми и наследственост профилактичното измерване при посещение на личния лекар 2-3 пъти годишно обикновено е достатъчно.
При рискови фактори и симптоми следва да се има предвид, че освен измерването в лекарския кабинет, е нужен и контрол вкъщи. Измерването на кръвното налягане у дома е задача, с която може да се справи почти всеки, ако знае как. Указанията на Световната здравна организация сочат, че кръвното налягане се измерва в спокойно състояние и след кратка 5-минутна почивка, както и не по-рано от 2 часа след прием на кафе, интензивен спорт или обилно хранене. Всички те могат да доведат до фалшиво повишено кръвно налягане. При измерване ръката, на която е поставен апарата, трябва да бъде разположена на нивото на сърцето, а тялото да е в спокойно състояние и без напрежение. Първоначално измерването се извършва и на двете ръце. В случай че има значителна разлика в отчетените показатели, всяко следващо измерване следва да се извършва на ръката, показала по-високи стойности. Апаратът, с който се извършва измерването в домашни условия, трябва да бъде качествен и да се калибрира на всеки 6 месеца, за да има сигурност в показаните от него стойности.
Контролът на кръвното налягане е постижим и възможен. Благодарение на него се постига превенция на сериозните последици от заболяването.
Новини
01.01.1970
Новини
01.01.1970
Интервюта
01.01.1970
Медицински център Хера провежда клинични проучвания в редица терапевтични области. Нашите обучени специалисти са готови да предоставят детайлна информация относно стъпките, през които минава целият процес на дадено клинично проучване.
Научи повече