назад

Повишена температура при малки деца – причини и начини за въздействие

Новини

19.07.2021

Повишена температура при малки деца – причини и начини за въздействие

Повишената телесна температура при бебета и малки деца е състояние, заслужаващо особено внимание, тъй като бързо може да причини обезводняване и усложнения. Познаването на най-честите причини за повишена температура и следенето за други  симптоми, придружаващи фебрилитета, може да помогне на младите майки да направят правилната преценка кога е необходима спешна лекарска намеса и кога могат да третират температурата самостоятелно.

Основни причини за повишена температура при малки деца

Повишената телесна температура обикновено сочи, че в организма се случва нещо неестествено. Изключение прави преходната треска, появяваща се няколко дни след раждането и продължаваща няколко часа, която не е заболяване, а е свързана с нормалната физиология на кърмачето и минава самостоятелно.

Не е причина за особено безпокойство и леко повишената температура при бебета до 3 месеца, причинена от претопляне. През първите три месеца от живота на детето терморегулацията на организма е незряла, а температурата може да варира и да е повишена, без да има заболяване. Със самото претопляне обаче трябва да се внимава и да не се допуска, тъй като то не е безобидно за бебето – бързо може да причини обезводняване и нарушения в кръвообращението.

Родителите не следва да са особено притеснени и от температура, която се появява по време на никнене на зъби, както и от тази, появяваща се след ваксинация, ако не е съпроводена с други оплаквания и симптоми.

Сред най-честите причини за повишаване на температурата, изискващи лекарски преглед, уточняване и лечение са:

  • вирусни инфекции;
  • бактериални инфекции;
  • шарка;
  • възпаление на ушите;
  • инфекции на пикочните пътища;
  • бебешка треска;
  • чревна инфекция.

Симптоми на инфекция на пикочните пътища

Трудни за разпознаване от родителите, тъй като детето обикновено е в добро общо състояние. По-рядко са възможни повишена сънливост или отказ от хранене. Детето може да има и болка при уриниране, за която да не може да съобщи, ако е малко. Изследване на урината и консултация с педиатър насочват към състоянието.

Симптоми на бебешка треска

Основен симптом, освен температурата, е обривът по кожата. Възможна е появата на повръщане или кашлица. Заболяването често е бъркано от родителите с алергия и шарка. Необходима е помощ от педиатър.

Симптоми при чревна инфекция

При нея водеща е температурата, а останалите симптоми, свързани с болка в корема и повръщане, се появяват по-късно. Необходима е консултация с педиатър, тъй като повръщането бързо може да причини обезводняване.

Вирусните и бактериалните инфекции се диагностицират и лекуват от педиатъра.

Спешната консултация с лекаря е наложителна, ако заедно с температурата се наблюдават и следните симптоми, както и ако детето е с хронични заболявания:

  • унесеност, отпуснатост на детето;
  • учестено дишане;
  • обезводняване;
  • често повръщане;
  • висока температура, която не спада;
  • фебрилен гърч;
  • болки в корема или главата;
  • увредено общо състояние.

Сваляне на температурата при деца

При не особено висока температура на по-големи деца в добро общо състояние, както и при деца без хронични заболявания, температурата, която не надхвърля определени градуси, може да не се сваля, тъй като помага на тялото да се справи с инфекцията. При температура, по-висока от 38–38.5 градуса и добро общо състояние на детето – храни се и играе – може да я свалите с антипиретици, но след лекарска консултация, тъй като има състояния, в които не се позволяват.

Същественото тук е, че аспиринът е забранен за употреба при деца, поради риск от развитие на опасния синдром на Рей.

До извършването на консултация с педиатър относно избора на лекарство, температурата може да се сваля с „бабини илачи“ – кърпи с оцет върху челото и стъпалата на детето, компреси със студена вода под мишниците и върху слабините.

Задължително при температура е детето да приема много вода, тъй като обезводняването може да е критично. Храненето в периода е второстепенно и не толкова съществено, колкото приемът на течности – неподсладени, а най-добре чиста вода.

Настоящата статия дава основни насоки. Тя не може да замести лекарска консултация и не следва да се използва вместо такава!

Полезна ли беше тази статия за Вас?

Да Не

Благодарим за обратната връзка!

Подобни публикации

Новини

01.01.1970

Видове усложнения след грип

Новини

01.01.1970

Трима специалисти от МЦ Хера са отличени в класацията "Най-добрите лекари на София" за 2024 г....

Новини

01.01.1970

Артритната болка се обостря от студеното време – как да си помогнете?...

clinical-researches-d clinical-researches-m

Клинични проучвания

Медицински център Хера провежда клинични проучвания в редица терапевтични области. Нашите обучени специалисти са готови да предоставят детайлна информация относно стъпките, през които минава целият процес на дадено клинично проучване.

Научи повече